Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка Заснована у 1830 році
Історія бібліотеки
Персоналії
Меню Закрити

1936–2018

Авдєєва Надія Миколаївна


1936–2018


філолог, мовознавець, директор Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка з 1986 по 1988 рр.

Народилася Н. М. (Мамонська) Авдєєва 3 квітня 1936 р. у селі Падани Сегозерського району Автономної Карельської РСР (тепер Медвєж’єгорський район, Республіка Карелія). У 1954 р. після закінчення  середньої школи деякий час працювала на Харківському металоштампувальному заводі. У 1961 р. закінчила факультет іноземних мов Харківського державного університету імені О. М. Горького (тепер Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна) та з того часу працювала старшим гідом-перекладачем у Харківському відділенні «Всесоюзного акціонерного товариства “Інтурист”». У 1964 р. закінчила Харківські державні курси іноземних мов, відділення англійської мови, пізніше відділення французької мови. Володіла та використовувала у роботі німецьку, англійську та французьку мови. Саме знання мов стало тим чинником, який дозволив їй у 1969 р. обійняти посаду завідувачки відділу літератури іноземними мовами (тепер відділ літератури іноземними мовами та міжнародних зв’язків) ХДНБ.

В ювілейний для бібліотеки рік – 1986, за наказом Міністерства культури УРСР Надія Миколаївна була призначена на посаду директора. До 100-річчя від часу заснування (тепер дату заснування змінено на 1830 р.) за активною участю директорки було завершено пошукову роботу з відтворення історії книгозбірні; організовано експозицію про основні періоди діяльності; видано науково-допоміжний бібліографічний покажчик видань бібліотеки та літератури про її діяльність; відбулися урочисті збори колективу та наукова конференція.

Під керівництвом Н. М. Авдєєвої провідні фахівці брали участь у розробці республіканських програм, ними були розроблені «Основні напрями діяльності ХДНБ на 1986–1990 рр.» та «Програма механізації та автоматизації бібліотечно-бібліографічних процесів на 1986–1990 рр.». Особливу увагу директорка приділяла оптимізації бібліотечно-бібліографічного обслуговування, оперативному бібліографічному інформуванню трудових та творчих колективів, вивченню інформаційних потреб користувачів. В той час було розширено географію проведення масових заходів, відбулися Шевченківські читання; Сковородинське свято літератури; вечори, присвячені творчості українських письменників; зустрічі з літературними критиками, виставки робіт художників-аматорів міста. Організовано при бібліотеці курси японської мови.

У 1988 – 1991 рр. Н. М. Авдєєва працювала завідувачкою відділу масової роботи (тепер соціокультурний центр), надаючи увагу відродженню культурних традицій книгозбірні, розширенню зв’язків з підприємствами, навчальними закладами, установами культури міста та області. Після виходу на заслужений відпочинок продовжувала брати участь у громадських заходах.

За сумлінну та плідну працю нагороджена орденом «Знак Почёта», почесною грамотою Харківського обласного відділення Товариства польсько-радянської дружби та золотою відзнакою Товариства польсько-радянської дружби, дипломом та срібною відзнакою Товариства дружби СРСР–НДР, медаллю Лейпцизького ярмарку та подяками від Харківського обласного комітету захисту миру.

 


Джерела:

Петренко Н. В. «Невтомна праця, освячена любов’ю до книги» // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2019. №3. С.60–63.