Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка Заснована у 1830 році
Історія бібліотеки
Персоналії
Меню Закрити

1948–2021

Ракитянська Валентина Дмитрівна


1948–2021

/

бібліотекознавець, краєзнавець, громадський діяч, директор Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка з 2007 р., заслужений працівник культури України, почесний громадянин Харківської області, кавалер ордена княгині Ольги III ступеня.

Народилася В. Д. (Шелкова) Ракитянська 15 жовтня 1948 р. у м. Бендери Молдавської РСР (тепер Республіка Молдова) у родині будівника мостів. По закінченні середньої школи у 1966 р. вступила на бібліотечний факультет Харківського державного інституту культури (тепер Харківська державна академія культури, ХДАК). Після завершення навчання з 1972 р. працювала методистом у Харківській обласний універсальній науковій бібліотеці (ХОУНБ). У 1975–1976 рр. завідувала абонементом профспілкової бібліотеки Харківського заводу транспортного устаткування. Повернувшись до ХОУНБ Валентина Дмитрівна пройшла шлях від бібліотекаря відділу обслуговування до директора. Брала активну участь у професійних та громадських заходах. У 1988 р. започаткувала обласний клуб професійного та творчого спілкування для директорів ЦБС. У 1990 р. виступила одним із засновників Харківського бібліотечного товариства.

Протягом 1995 – 2006 рр. Валентина Дмитрівна очолювала ХОУНБ. Під її керівництвом діяльність обласної книгозбірні зазнала суттєвих змін. Для організації зручної роботи користувачів директоркою було погоджено отримання додаткових приміщень, залучено значні грантові кошти для організації інтернет-центрів. На вимогу часу створено відділ автоматизації бібліотечних процесів, розпочато реалізацію мережевих проєктів, формування електронного каталогу та баз даних краєзнавчого змісту. Значної уваги В. Д. Ракитянська надавала розвитку бібліотечної мережі Харківщини та питанням регіональної політики в цьому напрямі. З її ініціативи у період 2005–2006 рр. було відкрито 27 сільських книгозбірень.

У 2007 р. В. Д. Ракитянську призначено директоркою ХДНБ. Обійнявши посаду, вона розпочала модернізацію бібліотеки, впроваджуючи в практику інноваційні методи роботи, з урахуванням сучасних тенденцій у бібліотечних технологіях. За її активного сприяння провідні фахівці установи беруть участь у формуванні державної політики у галузі бібліотечної справи: надають пропозиції до нових редакцій постанов Кабінету Міністрів України, законів, державних програм та інших законодавчих документів сфери культури. Бібліотека приєдналася до реалізації всеукраїнських проєктів «Культура України» (з 2012 р.), «Культура 2025. Довгострокова національна культурна стратегія» (у 2014 р.) та ін.

У відповідь на вимоги часу змінюються структура бібліотеки, регламентуючі документи (у 2016 р. оновлено статут). Директорка опікується науковими дослідженнями, зокрема з історії книгозбірні. За її участю встановлено континуїтет ХДНБ з Харківською губернською публічною бібліотекою, у зв’язку з чим змінено дату заснування установи.

Валентина Дмитрівна слідкує за розвитком інформаційних технологій, вивчає український та закордонний досвід провідних бібліотек, відповідно здійснює вдосконалення всіх напрямків роботи. Під її керівництвом відкрито новий інтернет-центр для користувачів та оновлено комп’ютерну техніку в існуючому. Впроваджуються нові та зазнають змін традиційні форми масових заходів: у 2012 р. започатковано проведення Фестивалю науки, з 2013 р. при бібліотеці працює клуб «КЛІК». Модернізується сайт, його контент наповнюється новими продуктами та послугами, так з 2014 р. реалізується електронний проєкт «Бібліотечна енциклопедія Харківщини».

Професіоналізм директорки спрямований на проєктну та грантову діяльність, завдяки чому реалізуються навчально-інноваційний проєкт «Школа бібліотечного журналіста» (2013 р.), «Е-життя разом з бібліотекою: орієнтир на громаду Харківщини» (2015 р.), «Підтримка територіальних громад України у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб» (2016 р.) та ін.

Як директор книгозбірні бере участь у нарадах, засіданнях колегії Міністерства культури України, колегії обласного управління культури; у міжнародних, всеукраїнських та регіональних бібліотечних заходах, серед яких щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотека і книга в контексті часу»; у зборах господарського та управлінського активу Харківської області та ін.

Валентина Дмитрівна є членом Харківської обласної громадської гуманітарної ради, Національної спілки краєзнавців України, правління Всеукраїнської асоціації сприяння ООН, Наглядової ради ХДАК та ін. З 2011 по 2019 рр. – очолювала Харківське обласне відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація».

Діяльність В. Д. Ракитянської високо оцінена державою. За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи України їй присвоєне почесне звання «Заслужений працівник культури України» (1999), удостоєно ордена княгині Ольги ІІІ ступеня (2012), в різні роки нагороджено почесними грамотами профільного міністерства, обласної державної адміністрації, обласної та міської рад, громадських організацій та ін. Валентина Дмитрівна двічі ставала лауреатом регіонального рейтингу «Харків’янин року» в номінації «Діячі науки, культури, мистецтва». Її ім’я занесене у «Книгу Слави Землі Слобожанської». Вона є Почесним громадянином Харківської області (2013), нагороджена почесною відзнакою Харківської обласної ради «Слобожанська слава» (2010) тощо.

 


Джерела:

Валентина Дмитрівна Ракитянська : (до 70-річчя від дня народж.) : біобібліогр. покажч. / Харків. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка ; [уклад. О. В. Непочатова, уклад. дод. Н. В. Петренко]. Харків, 2018. 128 с. (Бібліотечні діячі Слобожанщини ; вип. 1). URL https://ru.calameo.com/read/000632945ce171b93dfe4


 

Книга співчуттів