Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка Заснована у 1830 році
Історія бібліотеки
Хроніка основних подій
Меню Закрити

Хроніка основних подій :: 1991 - 2022
Бібліотека у 2018 році

Включено провідних фахівців бібліотеки до складу таких дорадчих органів при Міністерстві культури України:

  • Бібліотечної ради (наказ Міністерства культури України «Про затвердження Положення про Бібліотечну раду при Міністерстві культури України» від 14.12.2018 р. за № 1098);
  • Робочої групи з опрацювання нової редакції Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (за запитом Міністерства культури України № 3902/32/13-18 від 23.08.2018 р.);
  • Міжвідомчої робочої групи з лінгвістичного забезпечення бібліотечних інформаційно-пошукових систем (при НБУ ім. Ярослава Мудрого).

Підписано угоду про співпрацю ХДНБ з НБУ ім. В. І. Вернадського та угоду з Територіальним центром надання соціальних послуг Слобідського району м. Харкова.

Бібліотеку відвідали

  • Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина в Донецьку/офіс у Дніпрі Вольфганг Мессінгер;
  • Почесний консул Німеччини в Харкові Тетяна Гавриш;
  • керівник відділу «Інформація і бібліотека» Goethe-Institut в Україні пані Беттіна Венцель;
  • доцент Інституту бібліотекознавства і наукової інформації Сілезького університету в Катовіце Беата Пшевозник (Польща);
  • доктор відділу культури та мови Федерального міністерства освіти, науки та досліджень Австрії Астрід Постль;
  • співробітники архіву політичних документів при Управлінні справами Президента Азербайджанської республіки.

Проведено Фестиваль науки «Наука ХХІ століття: Харків медичний» за підтримки Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, спільно з Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти.

Відбулися науково-практична конференція за темою «Наука ХХІ століття: Харків медичний», круглий стіл «Перспективні медичні системи та інформаційні технології в біомедицині», презентація віртуального екскурсійного маршруту «Медицина Харкова в пам’ятних дошках» та інші заходи (загалом 33), які відвідало понад 900 осіб.

Проведена ХХІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Короленківські читання 2018» за темою «Бібліотеки, архіви, музеї як центри освіти та саморозвитку особистості» за підтримки Міністерства культури України, ХДАК, ХОВ УБА.

Взяли участь близько 200 фахівців галузі культури, освіти, архівних установ, громадських організацій з міст України, а також Республіки Білорусь. Представлено понад 50 доповідей та повідомлень.

Відбулася науково-практична конференція «Проблеми винахідницької та раціоналізаторської діяльності у Харківській області» до Дня винахідника і раціоналізатора України, організована спільно з Харківською обласною радою Товариства винахідників і раціоналізаторів України за підтримки профільних департаментів Харківської облдержадміністрації.

Проведено науково-теоретичну конференцію «Гнат Хоткевич – універсальна особистість» спільно з Харківським літературним музеєм.

Відбулися урочисті наукові та просвітницькі заходи з нагоди:

  • 115-річчя першого в країні відділу бібліотекознавства (круглий стіл «Першооснови Харківської бібліотечної освітньо-наукової школи» у межах всеукраїнської науково-теоретичної конференції молодих учених «Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття» на базі ХДАК);
  • 40-річчя клубу «Краєзнавець», що працює при ХДНБ ім. В. Г. Короленка з 1978 року;
  • п’ятиріччя інтернет-клубу «КЛІК», створеного за Соціальним проектом бібліотеки 50плюс «Інтернет для людей старшого віку».

Проведено Шосту Всеукраїнську і П’яту регіональну Школи бібліотечного журналіста

за участю бібліотекарів з Львова, Хмельницького, Вінниці, Києва, Мелітополя, Дніпра, Харкова із залученням іноземних фахівців – представників Білоруської бібліотечної асоціації та Наукової бібліотеки Білоруського національного технічного університету.

 

Проведено науково-практичні семінари «Харків туристичний: інновації, бренди та перспективи розвитку» до Всесвітнього дня туризму; «Захист інтелектуальної власності», «Актуальні питання інтелектуальної власності».

Відбулася зустріч з членами літературного об’єднання «РХ» Аркадієм Філатовим, Георгієм Кулішкіним, Сергієм Потімковим, Сергієм Александрійським, Олегом Ковалем, Геннадієм Іжицьким, Ігорем Ільїним.

У межах Українсько-німецького Року мов (слоган «Зроби наступний крок») поширився спектр заходів з популяризації німецької мови, організованих в Австрійській бібліотеці та Німецькому читальному залі:

  • за підтримки Посольства Республіки Австрія в Україні та Австрійського культурного форуму в Австрійській бібліотеці проведено вечір поезії «Звукопис у ліричних поезіях Райнера Марії Рільке»; вечір художнього модерну «Клімт та Шіле» – «Сецесія та Еспресіонізм»; вечір філософії «Іннсбрукський професор філософії Вольфганг Рьод (1926–2014) та Україна»; вечір історії «Межі взаємодії науки та політики від часів Габсбурзької монархії до Другої республіки: антропоцентричний вимір»; вечір таємниць «Містичний Відень» та вечір кулінарії «Кулінарні традиції Австрії»;
  • IV Міжнародний семінар з підвищення кваліфікації вчителів німецької мови м. Харкова та Харківської області, організований за проектом «Австрійські дні у Харкові» в кооперації з Федеральним міністерством освіти, науки та досліджень Австрії (відділ «Культура та мова»), за підтримки Представництва Австрійської служби академічних обмінів у Львові та Австрійського культурного форуму;
  • реалізовано власний літературно-мистецький проект «Begegnungen im Heine-Kreis», що включав конкурс ілюстрацій до поезії Генріха Гейне та тематичний вечір «Відомий та невідомий Гейне»;
  • за участю Генерального консула Федеративної Республіки Німеччина в Донецьку/офіс у Дніпрі Вольфганга Мессінгера організовано інтерактивне ралі «Як стати німцем/німкенею» (у межах «Тижнів Німеччини в Україні 2018»); творча зустріч за темою «Інтернат: мистецтво перекладу» за романом С. Жадана «Інтернат».

Організовані дистанційні курси «Вузівська бібліотека в цифровому середовищі. Електронна бібліографія», «Бібліотека в цифровому середовищі. Електронна бібліографія» у партнерстві з Дистанційною академією ВГ «Основа» та ХОВ УБА.

За запитом Державного закладу «Президентська бібліотека Республіки Білорусь» прочитано он-лайн лекції за напрямами «Електронна бібліографія», «Бібліотечна журналістика».
Лекції прослухали 92 учасники, в т.ч. співробітники Президентської бібліотеки Республіки Білорусь, слухачі Інституту підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, студенти та викладачі Білоруського державного університету культури і мистецтв.

Проведено науково-практичний семінар «Актуальні питання каталогізації у сучасних умовах. Практичне індексування та використання УДК для організації систематичних каталогів».
У семінарі, присвяченому річниці набуття чинності Постанови Кабінету Міністрів України «Про припинення використання бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації», взяли участь 98 представників бібліотек Харкова.

Відбувся професійний діалог «Корпоративний ресурс для професіоналів (з нагоди 10-річчя бази даних «Соціальні комунікації: зведений каталог надходжень до бiблiотек Харкова)», орієнтований на оцінку її актуальності та потенційних можливостей.
До діалогу долучилися представники 15 бібліотек-учасниць корпоративного проекту.

Відбулася презентація роботи Австрійської бібліотеки у Харкові на міжнародному семінарі учасників проекту «Австрійські бібліотеки за кордоном» у Федеральному міністерстві з питань Європи, інтеграції та зовнішніх справ Республіки Австрія (Відділ культурної політики, м. Відень).

У межах ХV мандрівного Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини DOCUDAYS UA проведено перегляд фільму Фредерiка Вайзмена (США) «Ex Libris: Нью-Йоркська публiчна бібліотека» та дискусію «Бібліотеки як центри громад: виклики, можливості, стратегії успіху».
Організатори – Українська Гельсінська спілка з прав людини, ГО «Південь», Центр сучасних інформаційних технологій та сучасних мистецтв, за підтримки Svtrig (Швеція), ХОВ УБА та ін.

Під егідою ХОВ УБА проведено творчу зустріч з молодим бібліотекарем, талановитим прозаїком-абсурдистом, поетом, кандидатом філологічних наук Мариною Єщенко, презентацію її пригодницької повісті «Бібліотекарки не виходять заміж».

Проведено заняття з циклу «Мобільна бібліотека для мобільного читача» в межах професійного розвитку фахівців бібліотеки.

Створено молодіжну групу «Майстерня ідей» з метою впровадження результатів локального дослідження «Інформаційні потреби користувачів ХДНБ ім. В. Г. Короленка з позицій моніторингу».

Започатковано підготовку серії біобібліографічних покажчиків «Бібліотечні діячі Слобожанщини» (перший випуск присвячений директору ХДНБ ім. В. Г. Короленка Валентині Дмитрівні Ракитянський).

Створено розділи сайта «Служба он-лайн замовлення документів – ЕДД», «Школа молодого винахідника», «Кабінет бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної», оновлено розділ «Історія бібліотеки».

Фахівці відділу «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка створили науково-просвітницький краєзнавчий веб-проект «Іноземна реклама у Харкові: 100 років тому», який являє собою спробу історичної ретроспективи рекламної продукції Харкова ХІХ – початку ХХ ст., електронний ресурс «Харків у житті та творчості Олеся Гончара», розроблений з нагоди 100-річчя від дня народження письменника.

Вперше організовано віртуальний флешмоб «Короленківці вітають з Всеукраїнським днем бібліотек!» у соціальній мережі Facebook.

Запроваджено квести як нову форму інтерактивної роботи з молоддю, за маршрутами «Один день з життя читача, або Що може Бібліотека», «На Слободу за свободою», «Харків від фортеці до столиці».

Розпочав роботу клуб комп’ютерної грамотності ONLINE.

Бібліотека отримала подяку від Державного закладу «Президентська бібліотека Республіки Білорусь» (директор С. І. Квачан) за високий професіоналізм при проведенні он-лайн лекцій за напрямами «Електронна бібліографія», «Бібліотечна журналістика» для співробітників Президентської бібліотеки Республіки Білорусь, слухачів Інституту підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, студентів та викладачів Білоруського державного університету культури і мистецтв.

З нагоди 70-річчя директор бібліотеки В. Д. Ракитянська отримала почесні відзнаки від Міністерства культури України, голови Харківської державної адміністрації Ю. Світличної, ректора ХНУ ім. В. Н. Каразіна В. Бакірова, ректора ХДАК В. Шейка та інших.

З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек почесною відзнакою УБА «За відданість бібліотечній справі» нагороджено бібліотекаря ВІП Л. Д. Гонтаренко.