Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка Заснована у 1830 році
Історія бібліотеки
Хроніка основних подій
Меню Закрити

Хроніка основних подій :: 1883 - 1916
Бібліотека у 1912 році

Розпочато роботи з облаштування трьох верхніх поверхів книгосховища ХГБ.

Ці роботи проводилися за благодійні кошти, що надійшли від вдови Б. Г. Філонова. Також харківська міська влада сприяла отриманню Бібліотекою позики у сумі 4860 крб зі страхового капіталу Губернського земства з виплатою відсотків за рахунок Харківської міської управи.

Протягом наступних 1913 – 1914 рр. у книгосховищі було встановлено підйомник, пилосос, частково проведено електроосвітлення на шостому та сьомому поверхах книгосховища, завершене встановлення системи опалювання. На п’ятому поверсі було розміщено книжковий фонд.

Вийшов друком «Катальог книжок українською мовою Харківської громадської бібліотеки. Український відділ імені Тараса Шевченка. Том І».
Видання першого і єдиного на той час українського бібліотечного каталогу стало важливою подією в історії створення репертуару української книги. Каталог містив близько трьох тис. описів книг, у т. ч. виданих на території Австро-Угорщини. Високу оцінку цього видання, перевірену часом, дав відомий бібліограф Ф. П. Максименко у 1945 р.: цей каталог «є єдиним друкованим суто українським бібліотечним каталогом, що маємо досі».

Каталог було підготовлено у 1910 – 1911 рр. П. Мокроусом, видано коштом членів української комісії Бібліотеки І. Х. Бойка та В. Н. Галицького.

12 лютого 1912

Відбулися урочисті збори з нагоди відзначення 25-річчя відкриття ХГБ.

За обсягом фонду ХГБ посідала третє місце серед провінційних бібліотек країни, книговидача зросла до 282 тис. томів. Л. Б. Хавкіна відзначала, що за інтенсивністю роботи ХГБ можна порівняти з державними бібліотеками, тому що вона «…опередила библиотеку Московского Публичного и Румянцевского музеев (с читаемостью 245 тыс. томов) и по количеству прочитанных сочинений заняла непосредственное место после Императорской Публичной библиотеки».

березень 1912

На засіданні Всеросійського товариства бібліотекознавства заслухано доповідь Л. Б. Хавкіної «Юбилей Харьковской общественной библиотеки в связи с историей её».