Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка Заснована у 1830 році
Історія бібліотеки
Хроніка основних подій
Меню Закрити

Хроніка основних подій :: 1883 - 1916
Бібліотека у 1890 році

Видано «Каталог Харьковской общественной библиотеки».

Каталог, надрукований накладом 1200 прим., містив описи 12 тис. назв книг. За пропозицією Д. І. Багалія у каталозі було виділено «місцевий відділ» – книги про Харків і губернію.

Це стало здобутком ХГБ, що було відзначено відомим бібліографом М. В. Здобновим. Відділ містив видання харківських органів влади – Думи, земської управи, Харківського губернського статистичного комітету, численних товариств, Харківські календарі, адресні книги тощо. Першим упорядником відділу був Д. І. Багалій.

Досвід ХГБ сприяв розповсюдженню «місцевих відділів» у громадських бібліотеках країни.

січень 1890

Розпочато збір коштів на спорудження будівлі ХГБ.

Правління ХГБ отримало залишки фінансового капіталу ХПБ. Громадська бібліотека отримала кошти Публічної бібліотеки, за висловлюванням Д. І. Багалія, «в преемстве нравственного наследования».

березень 1890

У ХГБ запроваджено правила користування безплатною читальнею та облік показників бібліотечного обслуговування.

У безплатному кабінеті для читання було введено статистичний облік кількості читачів, відвідувань, книговидачі. На підставі даних річного читацького квитка здійснювався облік відвідувачів за місцем проживання.

11 березня 1890

У структурі ХГБ створено «дешеву бібліотеку (абонемент)».

Роботою «дешевої бібліотеки» керувала комісія під головуванням професора В. Я. Данилевського у складі членів Правління ХГБ – Д. І. Багалія, М. М. Ходолея та О. Я. Немеровського. Учительки недільної школи Х. Д. Алчевської виконували всі бібліотечні роботи безкоштовно. У «дешевій бібліотеці» ХГБ розпочала свій трудовий шлях Л. Б. Хавкіна – у майбутньому відомий бібліотекознавець.

Відновлення в структурі ХГБ першої народної бібліотеки та набутий досвід стали поштовхом для розвитку мережі бібліотек Харкова та Харківської губернії, яка згодом (у 1906 р.) зайняла перше місце в країні за кількістю (майже 500) відкритих бібліотек та читалень.

Деякі діячі «дешевої бібліотеки» ХГБ сприяли організації у 1891 р. першої безплатної народної бібліотеки-читальні Харківського товариства грамотності, що стала однією з перших у країні народних бібліотек.

26 серпня 1890

Обговорення питання у харківській пресі про зміну статусу ХГБ.

Обговорювалася пропозиція місцевої громадськості про зміну статусу «громадської бібліотеки» на «публічну» та відповідне внесення змін до статті 72 «Устава о цензуре», що стосувалася розподілу безплатних примірників видань між найбільшими книгозбірнями країни.

У подальшому Правління ХГБ за підтримки харківської влади декілька разів зверталося до Головного управління у справах друку з офіційним клопотанням щодо отримання безплатного примірника видань, однак, з різних причин ці звернення не були задоволені.

9 грудня 1890

Організовано ІІ розряд «дешевого абонемента».

За рішенням загальних зборів у ХГБ було організовано ІІ розряд абонемента із щомісячною платнею 20 коп. за одну книгу без права отримання нових журналів та книг для читання вдома.

«Дешева бібліотека» була перейменована у ІІІ розряд з платнею 5 коп. на місяць.

За І розрядом абонемента користувачі одержували всі книги з фонду за умови внесення встановлених «підписних» та заставних коштів за користування фондом.