Літопис установи неможливо уявити без людей, які своєю щоденною наполегливою працею забезпечували становлення книгозбірні та без яких неможливий її подальший розвиток. Саме від бібліотекарів залежить чи зможе розширити свій потенціал книгозбірня, чи включатиметься вона в усі сфери діяльності та життя суспільства, чи стане сучасною та буде надавати нові послуги, створювати конкурентоспроможні ресурси.
Співробітники бібліотеки поєднуючи професіональні якості з терпінням та життєвою мудрістю щиро вболівають за своїх користувачів. Дають їм можливість ознайомитися із духовною спадщиною нашої країни та одержати повноцінну інформацію. На жаль, у звичайному, буденному житті дуже часто не бачиться історія, яка саме і складається з імен, подій та фактів. Тому дуже важливо дослідити ідеї піклувальників та засновників, висвітлити здобутки попередників та не забути про вагомий внесок сучасників.
Історія ХДНБ в особах
З 1830 р. організацією роботи бібліотеки під керівництвом губернатора займався комітет піклувальників. З його членів обиралися перші завідувачі, а з чиновників дворянського депутатського зібрання призначалися бібліотекарі.
З 1884 р. управління бібліотекою здійснювало Правління, головами якого в різні роки обиралися відомі харків’яни – дворяни, меценати, громадські діячі, професори харківських закладів вищої освіти…
Членами Правління були знані харківські науковці, просвітники, керівники навчальних закладів, благодійники та громадські діячі. Вони розподіляли між собою організаційні, бібліотечні та господарчі роботи…
Історія нашої книгозбірні свідчить, що від успішного керівництва залежить її існування та розвиток. Не можна народитися директором бібліотеки, ним можна стати. І цей процес становлення має відбуватися поступово і певний час…
Визнанням заслуг перед державою є присвоєння почесних звань «Заслужений працівник культури УРСР» та «Заслужений працівник культури України» за значний особистий внесок у розвиток бібліотечної справи України в різні роки найкращим працівникам.
У плеяді особистостей, які в різні роки були причетні до діяльності бібліотеки є ті, хто вписав славетні сторінки в її історію. Серед них є також імена, які майже невідомі сучасній бібліотечній громадськості, тому сьогодні існує можливість об’єктивно висвітлити їхній внесок та творчу спадщину.