Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка Заснована у 1830 році
Історія бібліотеки
Хроніка основних подій
Меню Закрити

Хроніка основних подій :: 1830 - 1882
Бібліотека у 1830 році

18 серпня 1830 (30 серпня за новим стилем)

Заснована як Харківська губернська публічна бібліотека (ХПБ) згідно з циркуляром № 12576 Слобідсько-Українського губернатора М. І. Каховського та на підставі циркуляру Міністерства внутрішніх справ (МВС) за № 777 від 5 липня 1830 р. «О заведении в губерниях публичных библиотек для чтения».

Бібліотека підпорядковувалася МВС та діяла на підставі «Устава о цензуре». З 1834 р.(з 9 червня) по 12 листопада 1864 р. підпорядковувалася Міністерству народної просвіти (МНП), з листопада 1864 р. – знову МВС.

Очільники губернської, міської, судової влади та представники громади на зборах обрали Комітет піклувальників ХПБ під головуванням Слобідсько-Українського губернатора М. І. Каховського. Заступником голови Комітету став А. Ф. Квітка – губернський очільник дворянства.

Завідування Бібліотекою було доручено професору Харківського університету М. А. Байкову та міському голові А. Мотузкову. Бібліотекарем призначили секретаря Дворянського зібрання О. І. Тихоцького. Також до складу Комітету увійшли представники судових органів. У подальшому персональний склад Комітету змінювався.

Було виготовлено гербову печатку з відтворенням державного герба та написом «Харьковской публичной библиотеки».

Розпочався збір благодійних коштів та книг на користь ХПБ, що тривав до 1858 р.

А. Ф. Квітка надіслав 470 листів до дворян, купців, громадських та державних діячів губернії з проханням жертвувати для ХПБ книги, рукописи та кошти.

В. Н. Каразін – відомий громадський діяч – подарував для ХПБ багато книг, карт та рукописів. Серед благодійників ХПБ були поміщики П. І. Данилевський, М. С. Веселовський, один з братів Донців-Захаржевських, полковник І. В. Малиновський, губернатор Курської губернії П. М. Демидов, граф Д. М. Шереметєв, змієвський житель А. Ф. Горохов, купці – міські голови А. Мотузков і Д. Д. Ковальов, випускник Харківського університету, кандидат, чиновник Дворянського депутатського зібрання І. І. Срезневський, професор університету М. А. Байков, А. Ф. Квітка та ін.

На час відкриття ХПБ було зібрано кошти (майже 9 тис. крб.) та понад 400 книг, карт і рукописів.