Історія ХДНБ ім. В. Г. Короленка починається у далекому 1830 році. Книгозбірня несе в собі комплекс гуманістичних ідей, притаманних її історичним попередникам – Харківській губернській публічній і Харківській громадській бібліотекам. Від ХІХ до початку ХХІ століття бібліотека пережила кілька епох – була однією з найкращих, зразковою громадською бібліотекою в Російській імперії, стала державною науковою установою за радянських часів, і сьогодні продовжує працювати як потужний інформаційний центр і одне з головних книгосховищ незалежної України. На долю бібліотеки, як і на долю нашої країни випало багато випробувань. Протягом свого існування вона змінювала назву, підпорядкування, виконувала різні соціальні функції, розвивала структуру, збільшувала фонди.
Харківська губернська публічна бібліотека заснована у 1830 р. відповідно до циркуляру Слобідсько-українського губернатора М. І. Каховського. Фонд книгозбірні налічував 846 примірників. У 1864 р. бібліотека офіційно зареєстрована як Бібліотека Харківського Дворянського депутатського зібрання…
У 1883 р. вирішилося питання про організацію Харківської громадської бібліотеки, яка стала правонаступницею Харківської губернської публічної бібліотеки. Урочисте відкриття просвітницької установи відбулося 8 жовтня 1886 р. в приміщенні Харківської міської думи…
імені В.Г. Короленка
У 1922 р. бібліотека стала державною, їй було присвоєне ім’я письменника В. Г. Короленка. У 1930 р. — отримала статус наукової. Під час Другої світової війни її фонди та будівля зазнали значних збитків. У 1970-1980 рр. відкрито нові структурні підрозділи, побудоване 12-поверхове книгосховище та читацький корпус…
імені В.Г. Короленка (за часів незалежності)
З розбудовою України як незалежної держави ХДНБ продовжила свою історію як установа загальнодержавного значення, провідний науково-дослідний та науково-методичний центр країни. З того часу бібліотека розширює свої межі, користувачам надаються нові ресурси, продукти та послуги…