Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка Заснована у 1830 році
Історія бібліотеки
Хроніка основних подій
Меню Закрити

Хроніка основних подій :: 1991 - 2022
Бібліотека у 2019 році

Провідні фахівці працювали у складі робочих груп з реалізації

  • Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», напрями «Збереження українського культурного надбання в частині документних ресурсів» – директор В. Д. Ракитянська; «Науковий супровід розвитку бібліотек в умовах якісних змін» – заступник директора з наукової роботи, кандидат наук із соціальних комунікацій Л. В. Глазунова;
  • лінгвістичного забезпечення бібліотечних інформаційно-пошукових систем, міжвідомчої комісії з впровадження УДК – заступник директора Л. В. Глазунова, завідуючі відділами Н. В. Подошовка та О. А. Поліщук, головні бібліотекарі Л. П. Козоріз, Л. В. Науменко, М. М. Чегринець.

Бібліотеку відвідали

  • Міністр закордонних справ України Павло Клімкін;
  • Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина в Донецьку/офіс у Дніпрі Вольфганг Мессінгер;
  • Почесний консул Німеччини в Харкові Тетяна Гавриш;
  • заступник голови Товариства винахідників та раціоналізаторів України Л.Б. Пижова;
  • Президент УБА, директор НТБ ім.Г. І. Денисенка НТУ «КПІ імені Ігоря Сікорського» О. М. Бруй;
  • Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко);
  • науковці Бiлоруського державного унiверситету культури і мистецтв (БДУКіМ).

Відбувся професійний візит фахівців ХДНБ ім. В. Г. Короленка до Республіки Білорусь.

Під час професійного візиту до Республіки Білорусь (м. Мінськ) за офіційним запрошенням Ради молодих учених БДУКіМ Л. В. Глазуновою, заступником директора з наукової роботи і К. М. Вірютіною, завідуючою сектору відділу науково-методичної роботи (НМР), відвідано Національну бібліотеку Білорусі, Президентську бібліотеку Республіки Білорусь, НБ БНТУ; проведено тематичний цикл навчальних заходів «Бібліотека у цифровому середовищі».

Відбулися ХІІ Науково-практична конференція «Проблеми винахідницької та раціоналізаторської діяльності у Харківській області» до Дня винахідника і раціоналізатора України, організована спільно з ХОРТВіР, за підтримки профільних департаментів Харківської обласної державної адміністрації (ХОДА); науково-практичні семінари з питань захисту інтелектуальної власності «Актуальні питання інтелектуальної власності в Україні» (до ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Інтелектуальна власність»), «Захист прав інтелектуальної власності в Україні та країнах ЄС».

Проведено ХХІІ науково-практичну конференцію «Короленківські читання 2019» за темою «Бібліотеки, архіви, музеї: конвергентна цифрова комунікація, крос-медійність, клієнтоорієнтованість» за підтримки Міністерства культури, молоді та спорту України.

Партнери заходу: ХОВ УБА, ХДАК, корпорація «Ранок», Дистанційна академія ВГ «Основа»; інформаційний партнер – журнал «Бібліотечний форум: історія, теорія, практика». Взяли участь близько 170 фахівців галузей культури, освіти, архівних установ, громадських організацій з міст України, а також Республіки Білорусь. Представлено понад 50 доповідей та повідомлень.

Відбулася презентація міжнародного соціального проєкту «Книга Добра» за підтримки Міністра закордонних справ України, Міністерства закордонних справ Естонії, Посольства Естонії в Україні, Міністерства людських ресурсів Угорщини, Посольства Угорщини в Україні, з благословення кардинала, верховного архієпископа Києво-Галицького Любомира Гузара.

Відбулося розширене засідання колегії Центрального державного науково-технічного архіву України (ЦДНТА України).

На заході виступила директор ХДНБ ім. В. Г. Короленка В. Д. Ракитянська, яка детально зупинилася на історії розвитку, сучасній роботі, надбаннях та досягненнях книгозбірні.

Проведена презентація проєкту «Схід читає», ініційованого Благодійним фондом Сергія Жадана в партнерстві з Українським інститутом книги за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», який стартував у бібліотеці.

Мета проєкту – привернути увагу до бібліотек Донецької і Луганської області як центрів громадського і культурного життя. Відомі українські письменники Іван Андрусяк, Сергій Жадан, Андрій Курков, Євген Положій провели відкриту пресконференцію для журналістів і читачів, а також літературний вечір.

Передача до фонду ХДНБ ім. В. Г. Короленка факсимільного видання Пересопницького Євангелія.

Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко) на урочистому засіданні презентував і передав до фондів ХДНБ ім. В. Г. Короленка та ЦНБ ХНУ ім. В. Н. Каразіна – від Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира – примірники факсимільного видання Пересопницького Євангелія. Кожний примірник супроводжується номерним сертифікатом.    У презентації також взяли участь єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості протоієрей Георгій Коваленко та очільник Місії «Рукописна та стародрукована спадщина Київської Церкви: архіви, бібліотеки, музеї» Переяславсько-Вишневської єпархії диякон Станіслав Волощенко.

Проведено круглий стіл «Колабораціонізм і Голокост у Харкові: історія, пам’ять, меморіалізація» до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.

Відбулися «Харківські аерокосмічні читання – 2019», організовані спільно з Громадським координаційним комітетом «Харків ракетно-космічний».

Проведено комплекс заходів з нагоди оголошення Генеральною Асамблеєю ООН 2019 року Міжнародним роком мов корінних народів у межах проєкту «Бібліотека об’єднує нації та культури».

Проєкт ініційований молодіжною групою бібліотеки «Майстерня ідей» та підтриманий ХОВ УБА для зміцнення зв’язків громадської спільноти із закладами культури Харківського регіону, популяризації літератури мовами корінних народів, національних меншин, які проживають на території Харківщини.

Реалізовано власний літературно-мистецький проєкт «Goethe und wir / Гете і ми» (до 270-ї річниці з дня народження Йоганна Вольфганга фон Гете), що включав конкурс ілюстрацій до його творів та тематичний вечір «Відомий та невідомий Гете». Референт – професор, доктор філософських наук, завідуюча кафедрою філософії ХНПУ Марія Дмитрівна Култаєва.

У межах «Тижнів Німеччини в Україні» відбулося відкриття та експонування виставки плакатів «Від мирної революції до німецької єдності», присвяченої 30-й річниці падіння Берлінського муру «Від мирної революції до німецької єдності».

Під час літніх канікул відділом літератури іноземними мовами та міжнародних зв’язків запропоновано розважально-пізнавальну програму «Літні зустрічі зі світом мов» для учнів шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов.

Проведено Сьому Всеукраїнську школу бібліотечного журналіста.

Партнери: «Школа практичної журналістики», наукова бібліотека ХНМУ, медіа-центр «Время». Працівники бібліотек Донецької, Дніпропетровської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей розглядали жанри журналістики, тренди у нових медіа та можливості їх застосування у бібліотечній діяльності тощо.

Організовані дистанційні курси «Бібліотека в цифровому середовищі. Кросплатформні сервіси та кросмедійний контент» у партнерстві з Дистанційною академією ВГ «Основа» та ХОВ УБА.

Платформа: MOODLE; слухачі, працівники НБУ ім. Ярослава Мудрого, НІБУ, НБУВ, ННМБУ, публічних, науково-технічних та інших бібліотек, мали можливість у зручний час прослухати записи вебінарів, ознайомитися з текстами лекцій та презентаціями, поділилися досвідом роботи тощо.

Проведено науково-практичний семінар «Актуальні питання каталогізації у сучасних умовах».

Захід за участю завідуючої відділом класифікаційних систем Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» В. М. Муравйової відвідали 77 фахівців – із Харкова та Полтави, які отримали сертифікати.

Відбувся регіональний науково-практичний семінар «Документно-пам’яткові комплекси у науковій бібліотеці: традиційні та інноваційні шляхи формування, опису та розкриття» на базі науково-дослідного відділу документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів.

У межах міжнародної науково-практичної конференції «Культурологія та соціальні комунікації: інноваційні стратегії розвитку» відбувся круглий стіл «Харківська бібліотечна науково-освітня школа: зв’язок та спадкоємність поколінь», приурочений до 90-річчя Харківської державної академії культури (ХДАК).

Захід проведено ХДАК спільно з ХДНБ ім. В. Г. Короленка під егідою ХОВ УБА. Учасниками стали випускники бібліотечного факультету різних років, нині представники провідних бібліотек різних систем і відомств, професорсько-викладацький склад та студенти навчального закладу. Під час круглого столу оголошено підсумки акції у соціальних мережах «З думкою про Харківську державну академію культури», підготовлені фахівцями кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної.

Відбулися Шості бібліографічні студії.

Цього разу вони були присвячені пам’яті харківського бібліографа-краєзнавця Галини Миколаївни Каширіної (1931–2016), авторитетного бібліографа, багаторічної завідувачки відділу краєзнавчої роботи (нині відділ «Україніка» імені Т. Г. Шевченка), ініціаторки створення читацького клубу «Краєзнавець».

Відбулася презентація нової книги М. М. Чегринець «Нам виден свет сияющего завтра (спогади про поета Ольгу Бондаренко)».

Прочитано онлайн-лекції за напрямами «Електронна бібліографія», «Бібліотечна журналістика» для співробітників Президентської бібліотеки Республіки Білорусь, слухачів Інституту підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, студентів та викладачів БДУКіМ.

Проведено звітно-виборну конференцію ХОВ УБА, за участю Президента УБА, директора НТБ ім. Г. І. Денисенка НТУ «КПІ імені Ігоря Сікорського») О.М. Бруй та бібліотечної спільноти Харківщини.

Головою президії ХОВ УБА обрано заступника директора з наукової роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка Л. В. Глазунову. Висловлено вдячність директору В. Д. Ракитянській за плідну роботу на посаді голови президії ХОВ УБА у 2011–2019 рр.

У складі делегації молодих бібліотекарів України провідний бібліотекар НМР, член президії ХОВ УБА А. А. Тіщенко, взяла участь у роботі 12 Форуму молодих бібліотекарів Польщі (м. Познань, на конкурсній основі).

Реалізовано грантовий проєкт «Електронна колекція літературно-мистецьких журналів Харкова першої третини ХХ ст.».

Проєкт забезпечує вільний доступ громадян до національного культурного надбання, сприяє розвитку освіти та національної культури, збереженню культурної спадщини (у межах проєкту, який реалізовувався за підтримки Українського культурного фонду).

Проведено цикл заходів «Харківщина туристична».

У межах проєкту «Покращення можливостей для освіти, самоосвіти, творчої самореалізації та соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб у Харкові та Харківській області», який реалізується за підтримки Німецької федеральної компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та ХОДА, проведено цикл заходів «Харківщина туристична».

За підсумками ІІ Всеукраїнського бібліотечного біографічного рейтингу – 2018, у номінації «Персональний покажчик» друге місце посіло видання ХДНБ «Український письменник Михайль Семенко (1892–1937)».

Біобібліографічний покажчик укладений працівниками відділу «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка до 125-річчя від дня народження фундатора українського футуризму.

Дипломом переможця Всеукраїнського конкурсу «Творчий злет: молодий бібліотекар року 2019» нагороджено Антоніну Анатоліївну Тіщенко, провідного бібліотекаря науково-методичної роботи, члена президії ХОВ УБА.

ХДНБ отримала подяку за активну участь у конкурсі «ВікіХарківщина 2018» від організаторів конкурсу, за перемогу у номінації «Найактивніша бібліотека», диплом та подяку за участь у щорічному Вікімарафоні.

Директор бібліотеки Валентина Дмитрівна Ракитянська відзначена подякою Президії Національної академії наук України за багатолітню плідну працю, особисті досягнення у професійній діяльності та вагомий внесок у популяризацію здобутків учених Північно-Східного регіону України та сприяння його інноваційному розвитку.

Завідувач науково-дослідного відділу документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів Ігор Якович Лосієвський отримав відзнаку Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира «у вдячність за понесені труди на благо ближніх, за багаторічні зусилля по збереженню пам’яті про Блаженнішого Митрополита Володимира».

Почесною грамотою ХДАК нагороджено завідуючу кабінетом бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної Наталію Іванівну Капустіну за вагомий внесок у багаторічну наукову співпрацю з факультетом соціальних комунікацій, кафедрою інформаційної, бібліотечної та архівної справи ХДАК.

За багаторічну плідну співпрацю та з нагоди 115-річчя колектив кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної отримав подяки ХНАУ «ХАІ», ХДАК, ХВКМ та грамоту ЦДНТА України за активну підтримку партнерських зв’язків, збереження традицій та розвиток інновацій Харківської бібліотекознавчої школи.

Працівники відділу інформаційно-бібліографічної роботи отримали відзнаки: Грамоту від Управління культури і туризму ХОДА за активну участь в обласному конкурсі серед публічних бібліотек Харкова та Харківської області «ВікіХарківщина 2018», Диплом учасника конкурсу статей та фотографій у Вікіпедії «ВікіХарківщина 2018».

Подякою нагороджено завідуючу сектору відділу науково-методичної роботи Катерину Миколаївну Вірютіну за активну участь в організації та проведенні Всеукраїнського вебінару «Кращі практики роботи пресклубів ”ПУЛЬС”. Рецепти успіху» у межах проєкту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні».

З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек нагороджені: грамотою УБА за професіоналізм та відданість – Олена Іванівна Танько, вчений секретар; почесною грамотою голови ХОДА – Людмила Володимирівна Глазунова, заступник директора з наукової роботи; грамотою Харківської обласної ради – Надія Петрівна Борисенко, завідуюча відділу наукової організації і використання основного фонду; подякою голови Харківської обласної ради – Світлана Володимирівна Телегіна, бібліотекар відділу інформаційно-бібліографічної роботи; почесними грамотами Управління культури і туризму ХОДА – Олег Володимирович Соцков, методист відділу науково-методичної роботи, Катерина Миколаївна Вірютіна, завідуюча сектором відділу науково-методичної роботи.